NFC a iBeacon

NFC je skratka pre anglický výraz Near Field Communication, čo by sa voľne dalo preložiť ako komunikácia na krátku vzdialenosť. Ide teda o prenos dát medzi dvoma zariadenia alebo zariadením (či už je to smartfón alebo tablet) a NFC tagom.

Ak vlastníte bezkontaktnú platobnú kartu, s technológiou NFC ste sa už určite stretli. Prenáša informácie o veľkosti niekoľkých kB na veľmi krátku vzdialenosť (max. do 10 cm). Zariadenia pritom môžu byť aktívne alebo pasívne. Aktívne sú tie, ktoré disponujú vlastným zdrojom energie (napr. batériou). Pasívne zariadenia potrebujú na odoslanie informácie energiu z aktívneho zariadenia.

Pasívnym zariadeniam dodáva energiu elektromagnetické vlnenie vysielané aktívnym zariadením (napr. smartfónom). Smartfón alebo tablet vysiela pomocou cievky elektromagnetické vlnenie na frekvencii 13,56 MHz. To dokáže pasívne zariadenie prijať opäť pomocou cievky a premeniť ju na zdroj energie.

V reálnom živote to teda vyzerá tak, že platobný terminál s technológiou NFC po priložení bezkontaktnej karty odošle energiu v podobe elektromagnetických vĺn, cievka v platobnej karte ju príjme a na základe toho dá príkaz na zaplatenie tovaru.

Pasívnymi zariadenia sú najmä NFC tagy. Ide o čip, ktorý sa nachádza v kartách, náramkoch, hodinkách alebo nálepkách. Pomocou rôznych aplikácií je možné naň zapisovať rôzne typy informácií, ktoré neskôr dokážete prečítať len pomocou mobilných zariadení. Takto je možné vytvoriť si príkaz na vypnutie zvukov smartfónu v práci, otvoriť webovú stránku vašej spoločnosti alebo odoslať vizitku.

Ukážky:
32492 obr
https://www.youtube.com/watch?v=LQNsZYKDGxo

NFC logo

 

Zatiaľ čo NFC technológiou disponuje väčšina Android zariadení, Apple ju úspešne ignoruje. Namiesto nej totiž prišiel s vlastnou, ktorú predstavil spolu s operačným systémom iOS 7 v septembri minulého roka, a nazýva ju iBeacon.

iBeacon využíva na komunikáciu so zariadeniami technológiu Bluetooth Low Energy (BLE), taktiež známu ako Bluetooth 4.0. Od jej predchodcov sa vyznačuje najmä oveľa nižšou spotrebou.

Názov si spoločnosť Apple nezvolila len tak. iBeacon naozaj fungujú ako malé majáky. Ak sa dostanete do ich dosahu, malé senzory, ktoré obsahujú, vám dokážu odoslať informáciu alebo dáta pomocou rozhrania Bluetooth. Taktiež dokážu určiť polohu v obchode, s čím má väčšinou GPS problém.

Majáky, na rozdiel od NFC tagov, potrebujú vlastný zdroj energie. Našťastie jedna malá batéria do hodiniek ich dokáže napájať po dobu dvoch rokov. Výhodou zase je, že iBeacony komunikujú až do vzdialenosti 50 metrov.

Čas ukáže, ktorá z týchto technológií sa nakoniec presadí. My si skromne myslíme, že to bude práve iBeacon, už len kvôli popularite značky Apple a taktiež faktu, že Bluetooth je na trhu už dlhé roky a nájdeme ho v každom zariadení.


ibeacon logo
ukážka majákov
ibeacon ble hardware comparison
UlVJ.ibeacon 1 jpg

Grappastudio s.r.o.